معرفی کانون بسیج اساتید

امام خامنه ای (مدظله العالی):

” وجود این مجموعه بسیج اساتید برای نظام اسلامی یک نعمت است، یک نعمت بزرگ”

صلاح و فساد هر جامعه مرهون نهادهای تربیتی و آموزشی آن جامعه است؛ بی تردید دانشگاه ها در رأس این نهادها به شمار می‌روند و به همین علت، بارها بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی فرمودند: صلاح و فساد جامعه مرهون دانشگاه هاست و وظیفه مهم دانشگاه‌ها که اساتید، کانون مرکزی آن هستند پیشبرد علم و تربیت دانشجویان است.

برای اینکه ایران اسلامی بتواند در دهه‌های بعدی حرف اول را جهان بزند، محتاج اساتید فرهیخته، معتقد و متدین است که اولاً به آموزه‌های اسلامی و عمل به آن باور داشته باشد و ثانیا به دست یابی نظام مقدس جمهوری اسلامی به خط اول علمی جهان نیز باور داشته باشد. لذا آموزش علمی و تربیت دینی دانشجویان که همان مدیران آتی جمهوری اسلامی هستند از مهمترین وظایف اساتید دانشگاه هاست.

سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور به مثابه یکی از فرهیخته‌ترین نهادهای علمی- فرهنگی در ایران و بر آیندی از تعهد و اخلاص فرهنگ بسیج، و دانش و تخصص اساتید برجسته و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های کشور ا‌ست.

در آئین‌نامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره اهداف و وظایف بسیج اساتید، راهکارها و نکات سودمندی مندرج گردیده که به مواردی از آن‌ها اشاره می‌شود:

۱٫ تحقق دستورات و رهنمودهای امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها

۲٫ بسط فرهنگ و تفکر بسیجی در هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها

۳٫ دفاع از ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی

۴٫ کمک به ایجاد زمینه مناسب برای تلاش‌های علمی و پژوهشی

۵٫ ارتقای اندیشه و توسعه خدمت به کشور در دانشگاه‌ها

۶٫ کمک به ارتقای معرفت و آگاهی دینی و تحقق وحدت حوزه و دانشگاه

۷٫ مشارکت در انجام تحقیقات مورد نیاز کشور از طریق برقراری ارتباط و همکاری با سازمان‌ها و نهادهای دولتی، خصوصی و دانشگاهی

بخشی از رهنمودهای ولی امر مسلمین امام خامنه‌ای
• خدمت به کشور از راه‌های مختلفی ممکن است؛ یکی از بهترین راه‌هایش خدمت به کشور از راه علم است. علم مایه‌ی اقتدار ملی، مایه‌ی قدرت کشور، مایه‌ی ثروت کشور و مایه‌ی سربلندی هر کشوری است.
• فرقِ کشورهایی که می‌توانند سرنوشت خود و بلکه بخشی از دنیا را به دست بگیرند، با آن کشورهایی که مثل پر کاهی در امواج سیاست‌های جهانی به این طرف و آن طرف می‌روند، در همین است. کلید اصلی هم علم و بر اثر علم، فناوری است.
• این پیشرفت علمی بایستی با خودباوری، امید به موفقیت و حرکت جهادگونه همراه باشد.